Kakukkfű – mely késlelteti az öregedés jeleit

kakukkfű

Egy igen értések növénnyel gazdagíthatjuk otthonunkat, ha kakukkfüvet tartunk. Torokgyulladásunkat már friss levelének rágcsálása is enyhítheti. Ráadásul élénkíti szervezetünk működését, és késlelteti az öregedés jeleit, amelyet kutatások is alátámasztanak.

 De ha mindez nem elég ok, nézzük, mit rejt még magában ez a gyógy-illetve fűszernövényünk.
A kakukkfű, melyet népies nevén neveznek még balzsamfűnek, tömjénfűnek és timiánnak is, a francia konyha klasszikus fűszere, a provence-i fűszerkeverék elmaradhatatlan része.
Gyógyászatilag tekintve remek étvágygerjesztő és immunerősítő, emeli az alacsony vérnyomást, köhögés csillapító és köptető hatású, görcsoldó és még hasmenés ellen is hatékony. Külsőleg rovarcsípésre is tehetjük. Különösen eredményes inhalálva és fürdővízben használva.
Eredetileg Dél-Európában, Nyugat- és Észak-Afrikában honos a kakukkfű, viszont szinte már egész Európában ott van, de a konyhákon kívül, főleg a füves réteket borítja el, persze a konyhai (általában szárított) verzióval ellentétben frissen. Nálunk legtöbbet a mészkőhegységekben találunk belőle, de akár nekiláthatunk termesztésének is, hogy mindig kéznél legyen egy kis fűszer a főztünkhöz, vagy egy kis teához való, ha gyógyhatását kívánjuk kamatoztatni.

Kakukkfű termesztésénél vegyük figyelembe

Nem akadály, ha nincs kertünk, készítsünk egyet az erkélyen, teraszon, vagy éppen az ablakpárkány is megfelel a célnak, ugyanis a kakukkfűvel nem lesz nehéz dolgunk, viszont megéri egy kis energiát befektetni. Fényigényes, és rendkívül jó szárazságtűrő. Akár sziklakertben, kőfalon is helyet találhatunk neki. Mindenképpen jó vízelvezetésű helyet keressünk, vagy ha cserépben növesztjük, közömbös kémhatású talajkeverékbe ültessük. Ha beszereztük magvait, azokat körülbelül fél cm mélyre ültessük. Ha kikeltek a palántáink, és kicsit már nőttek is, 20 cm-es tőtávolságra kiültethetjük őket a kertbe. Félfás dugványozással is szaporíthatjuk, méghozzá úgy, hogy kb.8 cm-es szár darabokat levágunk, és nedves földbe állítjuk. Tartsuk mindig kellően nedvesen a földet, és így két hét múlva már gyökérszálakkal fog rendelkezni, és így kiültethetjük. Tőosztással márciusban és szeptemberben is szaporítható.

Tápanyagok - amiért annyira jó

Illóolajának fő hatóanyaga a timol, amely egy a baktériumok, gombák, bélférgek fejlődését gátló anyag. De fontos anyagok még benne a kervakol, amely fertőtlenítő hatású, és a keserűanyagok, cserzőanyagok is.

Felismerés és begyűjtés

Az ajakos virágúak családjába tartozó évelő félcserje, melynek számos fajtája ismert. Leginkább jellegzetes illata az, amiről biztosra tudhatjuk, hogy kakukkfűvel van dolgunk. Hajtásai elágazóak, virága lilás színű.
Tápanyagokban leggazdagabb részét akkor nyerjük, ha virágzáskor a fás rész fölött vágjuk le hajtását, és így újra ki is hajt majd. Ezek a friss ágacskák pár napot hűtőben tárolva is elállnak, de meg is száríthatjuk, és vágva vagy morzsolva eltárolhatjuk a későbbiekre.

felhasználása

Igen sokrétű a felhasználása

A konyhában fűszerként leginkább a nehezen emészthető ételekhez kiváló, de a sültek, vadasok, halas ételek fűszere is. Igazából bármilyen ételt különlegessé varázsolhatunk vele.

Teát is készíthetünk belőle. Egy csésze, forró vízben áztassunk öt percig két kiskanálnyi kakukkfüvet. Leszűrése után mézzel édesíthetjük. Lassan, kortyonként iszogatva, gőzét belélegezve kiváló megfázás, torokfájás esetén.

A ruhásszekrényben kis tasakban tárolva szárított formáját, a levendulához hasonlóan molyűző hatással is büszkélkedhet.

Kakukkfüves fürdővízben is áztathatjuk magunkat, méghozzá úgy, hogy két csészényi szárított kakukkfűből és két liter forró vízből készítsünk erős teát, amit szűrés után öntsünk a fürdővizünkhöz. Mivel vérpezsdítő hatása van, még inkább frissnek fogjuk magunkat érezni a fürdő után, ezért ne menjünk egyből aludni. Ha hűléses megbetegedésünk van, ne törölközzünk, hanem fürdőköpenybe bújva, jól betakarózva bújjunk az ágyba fürdőzés után legalább fél órát, hogy szervezetünk ki tudja izzadni a méreganyagokat. Ekkor sem ajánlatos elaludni. Naponta egyszeri kakukkfüves fürdőzés ajánlott.

Illóolaja erősítő, nyugtató hatású. Ha valaki beteg otthon, két cseppet cseppentsünk belőle párologtatóba, és így fertőtleníti a szoba levegőjét.

Alkoholos kivonatot is készíthetünk belőle, amelyet akár szájöblítésre is használhatunk majd. Tíz-tíz evőkanállal tegyünk egy tálba kakukkfűből és mentából, valamint három kiskanál szegfűszeget, amit jól turmixoljunk össze. Öntsünk rá két dl vodkát és egy citrom levét, lereszelt héját. Hagyjuk fél hónapot állni, lehetőleg sötét helyen, majd utolsó lépésként le kell jól szűrni, és már használható is. Hűvös helyen tárolva akár egy évig is eláll.
Nem ajánlott rendszeres és nagyobb mennyiségű alkalmazása kismamáknak, szoptatós anyukáknak és pajzsmirigy-elégtelenségben szenvedők számára sem.

Ez is érdekelhet - Egészség

Kövess minket: